Ara
Filtreler
Kapat
Anasayfa Arşiv Makaleler KEMAL KILIÇDAROĞLU İLE SÖYLEŞİ

KEMAL KILIÇDAROĞLU İLE SÖYLEŞİ

Yazar : ESKİ BAŞ HESAP UZMANI KEMAL KILIÇDAROĞLU
Dergi : Mart 2005
KEMAL KILIÇDAROĞLU

İstanbul Milletvekili
Kemal KILIÇDAROĞLU ile Söyleşi1948 yılında Tunceli’de doğdu. 1967’de Elazığ Ticaret Lisesi’ni ve 1971’de Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi’ni bitirdi. Aynı yıl içinde açılan giriş sınavını kazanarak Hesap Uzman Muavinliği’ne ve yeterlik sınavında da başarı göstererek 14.11.1974’de Hesap Uzmanlığı’na atandı. 15.4.1980’de Baş Hesap Uzmanı oldu. 29.6.1984’de Gelirler Genel Müdürlüğü Daire Başkanlığı’na atanarak Kurul’dan ayrılan KILIÇDAROĞLU, daha sonra Genel Müdür Yardımcılığı ile Bağ-Kur Genel Müdürlüğü, Sosyal Sigortalar Kurumu Genel Müdürlüğü ve Çalışma Bakanlığı Müsteşar Yardımcılığı görevlerinde bulundu. Fransa’da etüd ve incelemeler yapmıştır. Halen İstanbul Milletvekilidir.
 
Vergi Dünyası: Vergi Dünyası Dergisi olarak Ocak sayımızdan başlamak üzere Türk ekonomi ve maliyesine, Hesap Uzmanları Kurulu’na ve Hesap Uzmanları camiasına  önemli katkıları olmuş, kamuoyunun yakından tanıdığı Üstadlarımızı dergimize konuk etmeye başladık. Bu vesileyle, bize bu fırsatı verdiğiniz için Vergi Dünyası Dergisi olarak teşekkür ediyoruz. İzninizle söyleşimize Hesap Uzmanlığı mesleğini seçiminizle başlamak istiyoruz. Bu mesleği nasıl seçtiniz? Seçiminizi neler etkiledi?
Kemal KILIÇDAROĞLU: Hesap Uzmanlığı mesleğini Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi’nde okurken bir ideal olarak benimsemiştim. Acaba kazanabilir miyim? diye de kuşkuyla bakıyordum. Kuşkuyla bakmamın nedeni, Hesap Uzmanlığı sınavını kazananların büyük bir kısmının Siyasal Bilgiler Fakültesi kökenli olmasıydı. Fakat sınava girdikten sonra gerçekten de Kurul’un kendi alanında yetişmiş en iyi mezunları aldığını gördüm. Bu vesileyle idealim olan mesleğe girmiş oldum. Hem giriş hem yeterlilik sınavında başarılı oldum. Giriş sınavını kazandığımı Maliye Bakanlığı’nın Ulus’taki binasındaki Hesap Uzmanları Kurulu’nun tabelasında görmüştüm. Kazandığımı görünce sevinçten Ulus’tan Kızılay’a kadar koşarak gelmiştim. Oradaki arkadaşlarımla bu sevinci paylaşmıştım.
Meslek seçimimi etkileyenler elbette oldu. Türk Vergi Sistemi  dersimize eski Hesap Uzmanı Zeki DÖŞLÜOĞLU geliyordu. Yine eski Hesap Uzmanı Mazhar HİÇŞAŞMAZ da muhasebe derslerine geliyordu. Hesap Uzmanlığını da anlatıyordu. Ama öğrenci olarak bizim gözümüzde Hesap Uzmanlığı ulaşılması çok zor bir hedef görülüyordu. Çünkü çok iyi yetişmek gerekiyordu. Hedefim Hesap Uzmanlığı olduğu için sadece Akademi’nin değil sosyal bilimlerde eğitim veren Ankara’daki bütün okulların son sınıflarında okutulan kitaplarının tamamını okudum. Sınava girmek için. Yani, Hesap Uzmanlığı’na girişi herhangi bir şekilde şansa bırakmak istemedim. Ve başarılı oldum. İnanıyorum ki her çalışan, başarılı olan kişi Hesap Uzmanlığı mesleğinin sınavını kazanacaktır. Zaten, her gittiğim yerde iyi yetişmiş gençlerle karşılaştığımda Hesap Uzmanlığı’nı tercih etmelerini mutlaka söylüyorum.
Vergi Dünyası: Hesap Uzmanlığı mesleğinin yaşamınızda ne gibi etkileri oldu? Sizin için Hesap Uzmanlığı neler ifade ediyor?
Kemal KILIÇDAROĞLU: Her Hesap Uzmanında olduğu gibi, Hesap Uzmanlığı’nın yaşamımdaki yeri ve etkileri çok önemli. Bir kere bürokraside önemli bir noktadan başlıyorsunuz. Kurul içinde son derece ciddi bir eğitimden geçiyorsunuz. Üç yıllık bir yardımcılık döneminden çok farklı kişilikte ve özellikte bir personel olarak çıkıyorsunuz.  Yetişmeniz, eğitiminiz, davranışlarınız, hangi kurallara titizlikle dikkat edilmesi gerektiği konusundaki uyarılar, bütün bunlar sizin çok farklı kişilikte bir kamu görevlisi olmanızı sağlıyor. Hesap Uzmanlığı’nın yaşamımda böyle bir önemli yeri var. Benim için bir başka önemli yeri de, Hesap Uzmanlığı’ndan Gelirler Genel Müdürlüğü’ne daire başkanı olarak geçmem ve bu şekilde idari görevlere adım atmış olmam. Gelirler Genel Müdürl&uu ...

Bu İçeriği Görüntülemek İçin Giriş Yapmanız Gerekmektedir.

YAZARIN DİĞER YAZILARI