Ara
Filtreler
Kapat
Anasayfa Arşiv Makaleler MEHMET ALİ CANOĞLU İLE YAPILAN SÖYLEŞİ

MEHMET ALİ CANOĞLU İLE YAPILAN SÖYLEŞİ

Yazar : Marmara Üniversitesi İktisat ve İdari Bilimler Fakültesi Doç. Dr. M. Ali CANOĞLU
Dergi : Ağustos 2005
MEHMET ALİ CANOĞLU
Eski Hesap Uzmanı

1922 yılında İzmir'de doğdu. 1941'de İzmir II. Erkek Lisesi'ni ve 1945'de Siyasal Bilgiler Okulu'nu bitirdi. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi' nde işletme ve muhasebe dalında doktora yaptı.Bir süre Maliye Bakanlığında çalıştıktan sonra, 1947'deaçılan giriş sınavını kazanarak Hesap Uzman Muavinliği'ne ve yeterlik sınavında da başarı göstererek 29.6.1950'de Hesap Uzmanlığı'na atandı. 6.7.1965'de Baş Hesap Uzmanı oldu.İstanbul Grup Başkan Yardımcılığı yaptı.1978'de Doçent olan CANOĞLU, 1.10.1979'da İstanbul İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi Öğretim Üyeliğine atanarak Kurul'dan ayrıldı. 26.3.1980'de kendisine "Fahri Hesap Uzmanı" ünvanı verildi. Bir dönem Akademi Başkan Yardımcılığı görevinde bulunan CANOĞLU, 1988'de Profösör oldu. Daha sonra Marmara Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde Öğretim Üyeliği de yapan CANOĞLU, bu görevde iken emekli olmuştur. Halen bir anonim şirketin mali müşaviridir. Fransızca bilmekte olup, Fransa'da etüd ve incelemeler yapmıştır.
 
Vergi Dünyası: Sayın Üstadım, Vergi Dünyası dergisi olarak Türk ekonomi ve maliyesine, Hesap Uzmanları Kurulu'na ve Hesap Uzmanları Camiasına önemli katkıları olmuş Üstatlarımızı dergimize konuk etmeye çalışıyoruz. Konuğumuz olma fırsatı verdiğiniz için teşekkür ederiz. Üstadım, izninizle söyleşimize Hesap Uzmanlığı mesleğini seçiminizle başlamak istiyoruz. Bu mesleği nasıl seçtiniz?  
Mehmet Ali CANOĞLU: Efendim, 1945 yılında o zamanki adıyla Siyasal Bilgiler Okulu'ndan mezun oldum. O sıralarda da Maliye Bakanlığı bünyesinde Hesap Uzmanları Kurulu kurulmuştu. Hesap Uzmanları Kurulu'nun gelecekte çok iyi duruma geleceğini düşünerek, Kurul'un 1946 yılı başlarında açtığı sınava girdim. Ancak, bu sınavda başarılı olamadım. Daha sonra, 1947 yılında açılan ikinci sınavda başarılı olarak, Kurul'a girdim ve Hesap Uzman Muavini olarak çalışmaya başladım.
Vergi Dünyası: Üstad, Hesap Uzman Muavini olarak kimlerin yanında çalıştınız, meslek yaşamınızı etkileyen Üstatlarımız oldu mu, kimlerdir? Bu bağlamda; Hesap Uzmanlığı mesleği, yaşamınızda ne gibi değişiklikler yarattı?
Mehmet Ali CANOĞLU: Efendim, Hesap Uzman Muavini olarak yanında çalıştığım pek çok Hesap Uzmanı vardır. Edip ERKEY, İbrahim AYKAÇ, Ömer BERK, Cemil UZUNOĞLU, Avni KAPTANOĞLU, İsmet KUTADGU ve Fikret GÜRBÜZ yanında çalıştığım Hesap Uzmanları'dır. Meslek hayatımı etkileyen Üstadlarım olarak ise, İbrahim AYKAÇ ve Ömer BERK'i sayabilirim. Özellikle; Ömer BERK'in bana çok büyük katkıları olmuştur. Ömer BERK, fevkalede bir isimdir. Üstad, çalışmaya saat sekizde başlardı. İncelemeye başlamadan önce işletmeyi mutlaka gezerdi ve işletmeyi tanımaya çalışırdı. Defter ve belge üzerindeki inceleme, işletme iyice tanındıktan sonra yapılırdı. Bize de, incelemeye bu şekilde başlamamızı tavsiye ederdi. Her işletmede, mutlaka öncelikle ayni envanter daha sonra da kaydi envanter çalışması yapardı.
Hesap Uzmanlığı mesleği, yaşamımda pek çok değişiklik yaratmıştır. Bu değişikliklerden en önemlisini sorarsınız; mesleğin bana muntazam çalışmayı öğretmesidir. Bu konuda, Ömer BERK, Muhsin ÜLKER ve Rasim SAYDAR Üstadlarımı her zaman örnek almışımdır. Üstadlardan öğrendiğim disiplinli çalışma, beni bu seviyeye getirmiştir. Hesap Uzmanlığı sırasında yetiştirdiğim muavinlere de ilk olarak disiplinli çalışma özelliğini vermeye çalışmışımdır. 
Vergi Dünyası: 60 yıla varan meslek hayatınızda önemli saydığınız, meslekdaşlarımız ve okurlarımızla paylaşmak istediğiniz anılarınız var mı?
Mehmet Ali CANOĞLU: Efendim, 1953 yılında vergi incelemesi için Van ilimize turne çıkmıştı. Tabi, Van uzak olduğu için uçakla gitmek gerekiyordu. Bindiğimiz uçak, pırpır uçaklardandı ve uçak Ankara, Kayseri, Elazığ ve Diyarbakır gibi çoğu şehre uğruyordu. Çok sıkıntılı bir yolculuk sonrasında Van'a varabilmiştik. Bunun yanında, bir de orada kalacak yer bulamamıştık. Dönemin Vali'si bize Vilayet'te bir oda ayarlamış ve dört ay o odada kalmıştık. Van turnesi, benim yaptığım en zor turne yeridir. Bu yüzden de, Van turnesini hiç unutamam. Bunun yanında, şehrin insanları çok iyilikseverdi. Bize turne boyunca devamlı yardımcı olmuşlardı. Bu da, turnenin güzel yanıydı. Unutamadığım diğer bir anı ise, Bursa'da yaptığım bir incelemedir. Bursa'da iplik işiyle uğraşan bir ...

Bu İçeriği Görüntülemek İçin Giriş Yapmanız Gerekmektedir.

YAZARIN DİĞER YAZILARI