Ara
Filtreler
Kapat
Anasayfa Arşiv Makaleler Ayın Gündemi Google Vergisi ve İngiltere Yansıması (Diverted Profit Tax)

Ayın Gündemi Google Vergisi ve İngiltere Yansıması (Diverted Profit Tax)

Yazar : ESKİ HESAP UZMANI, YMM KURBAN NADİR GÜLHAN
Dergi : Temmuz 2015

 

AYIN GÜNDEMİ

Google Vergisi ve İngiltere Yansıması (Diverted Profit Tax)

 

 

 

 

 

Kurban Nadir GÜLHAN

 

Eski Hesap Uzmanı


“Yeni yasadan dolayı hayal kırıklığı yaşıyoruz. Çünkü Google News gibi hizmetler yayıncıların sitelerine trafik çekmesini sağlıyor.”

Bu sözler, İspanya’nın, literatüre “Google Vergisi-Google Tax” olarak yerleşen yasayı kabul etmesinin ardından açıklama yapan Google’a ait… Google yayıncı trafiğinin düşeceğini öne sürmekle birlikte İspanya’nın en tirajlı gazeteleri (El Pais, El Mundo vb.) düşüşün yalnızca %2 dolayında gerçekleştiğini öne sürüyor.[1] Oysa, Almanya örneğinde Google News’in vergilendirilmesini öneren Alman gazeteleri; Google News’ten çıkarılmalarıyla tıklanma sayılarında yaşadıkları inanılmaz düşüşün ardından Google ile tekrar masaya oturmak zorunda kalmışlardı.

Konu sadece İspanya’yla sınırlı değil. Fransa ile Google yıllık 60 milyon dolarlık bir ödeme konusunda anlaşmaya vardı. Belçika da bu karışıklık esnasında yıllık 6 milyon Euro’yu pastadan koparmayı başardı. Avrupa’daki tüm gazete editörlerinin İtalya’da bir araya gelerek ortak bir açıklama yapması ve son olarak İngiltere Maliye Bakanı George Osborne, “Google Vergisi” adı verilen bir vergi çerçevesinde teknoloji şirketlerinin İngiltere operasyonlarından elde ettiği kârın yüzde 25’ini devlete ödemesini öngören bir tasarı sunması (Diverted Profit Tax-DPT) ve hatta bu tasarının Mart ayı sonu itibariyle yasalaşması artık konunun Google açısından kaçınılmaz sona doğru gittiğinin habercisi gibi.[2]

Konu tamamen telif hakkına dayanmakla birlikte Google'ın verdiği tepkiler farklılık gösteriyor. İspanya’da yasanın yürürlüğe girmesine 15 gün kala Google İspanya’daki haber servisini 16.12.2014 te kapattı ve İspanyol yayınların tamamını arama motorlarından çıkarttı. Oysa Fransa, Belçika ve Almanya ile tazminat pazarlıkları yapılmış ve bir kısmıyla da anlaşmaya varılmıştı. Buradan yola çıkarak Google ın sert “kanuni” çözümlere karşı uzlaşma taraftarı olmadığı sonucuna varılabilir.

Google’ın konuya yaklaşımı;  Fransa’nın yasalaştırma hamlesine verdiği “Google’ın Fransız ilan vericilerden kaynaklanan gelirlerinin sadece yerel planda gerçekleştirilmiş operasyonların sonucu olduğunu düşünmek hata olur” ifadesinden açıkça anlaşılıyor. Google’ın tek başına hiçbir ülkeye müteşekkir olmadığını ve savaşa hazır olduğunu görüyoruz.

İngiltere’nin “Diverted Profit Tax” (DPT)  hamlesinin diğer ülkelere nazaran çok daha ağır sonuçları ortaya çıkarması muhtemel.

Ülkede faaliyet gösteren ve aralarında Google ve Microsoft gibi teknoloji şirketlerini de barındıran 300’ün üzerinde çok uluslu şirketi temsil eden National Foreign Trade Council, Maliye Bakanı’na yanıt vermekte gecikmedi ve böylesi bir kararın, Başbakan David Cameron’ın “İngiltere işletmelere açıktır” açıklamasına karşı gelmekte olduğunu vurguladı.

DPT kurumlar vergisi değil, tamamen yeni bir vergi. Çifte vergilendirmeyi önleme anlaşmalarının hiçbirinde de bu konu ele alınmış değil. Dolayısıyla bu vergi, çifte vergilendirme sorunu oluşturma ihtimali oldukça yüksek bir rejim olarak görülebilir 1 Nisan 2015'te yürürlüğe giren verginin oranı %25. Açıkça belirtilmemekle birlikte DPT’nin kurumlar vergisini ödemekten kaçınan mükellefler için getirildiği anlaşılıyor (Google şirketinin İngiltere’de 18 milyar Dolar gelir elde ettiği ancak 16 milyon Dolar vergi ödediği belirtiliyor).  Bu noktada İngiltere’nin kurumlar vergisinden kaçınmayı önlemeye yönelik bir tedbir yerine yeni bir vergi ihdas etmesi ve bunu da OECD’nin BEPS’e yönelik tutum ve çalışmaları devam ederken yapması bazı tepkilere yol açıyor.[3]

Bu verginin en önemli özelliği, çok uluslu şirketlerin işy ...


Bu İçeriği Görüntülemek İçin Giriş Yapmanız Gerekmektedir.

YAZARIN DİĞER YAZILARI