Ara
Filtreler
Kapat
Anasayfa Arşiv Makaleler YATIRIM İNDİRİMİ HAYAT STANDARDI UYGULAMALARINDA DEĞİŞİK GÖRÜŞLER

YATIRIM İNDİRİMİ HAYAT STANDARDI UYGULAMALARINDA DEĞİŞİK GÖRÜŞLER

Yazar : Müşavir Hesap Uzmanı Nahit KİTİŞ
Dergi : Ekim 1989
NAHİT KİTİŞ
Baş Hesap Uzmanı

Dergimizin son iki sayısında, gelir vergisi konusunda istisnalar, özellikle yatırım indirimi istisnası ile hayat standardı esasının bir arada uygulanıp uygulanamayacağı; uygulanacaksa nasıl uygulanacağı konusu işlenmektedir.
 
Derginin 95 no.lu Temmuz 1989 sayısında Cenk Murat Arslan, bu konuda uygulamada üç ayrı görüş bulunduğundan söz etmektedir:
- Birinci görüşe göre, istisna veya muafiyetler, mükelleflere kanun tarafından tanınan haklardır. Hayat standardı uygulaması, bu hakların kullanılmasını önleyemez. Hayat standardı esasına göre hesaplanan tutar ticari kazancın altında kaldığı sürece, hayat standardı esasına göre tarhiyat yapılamaz. Yazarın verdiği örneğe göre durum şöyle olmaktadır.
Yatırım indirimi
20 milyon
H.S.E.na göre hes.tut.
5 milyon
Ticari kazanç
9 milyon
Uygulanacak Yat. ind.
9 milyon
Beyan olunan gelir
0 milyon
Bu durumda, H.S.E.'na göre tarhiyat yapılmayacaktır. Bir başka örneğe göre ise aşağıdaki gibi bir sonuç ortaya çıkmaktadır:
Yatırım indirimi
20 milyon
H.S.E.na göre hes.tut.
15 milyon
Ticari kazanç
14 milyon
Uygulanacak Y.ind.
14 milyon
 
 
0 milyon
H.S.E.na göre tarhiyat
1 milyon lira
(15-14)
 
 
üzerinden yapılacaktır.
- ikinci görüşe göre, eğer ticari kazanç hayat standardı esasına göre bulunacak tutara eşit ya da düşük olursa, bu durumda yatırım indirimi uygulanmaz. Yatırım indirimi, hayat standardı tutarını aşan gelir kısmına uygulanır. Yazar, yazının devam eden bölümlerinde, bu görüşün tenkidi olarak da,"... yatırım indiriminin uygulanacağı bir kazanç yoktur diye yatırım indirimi uygulanmaz ise, kanımızca, ilgili yılda indirimin yapılmadığı tutar kadarlık kısım, kazanç olduğu halde ilgili yılda indirim yapılmadığından, gelecek yılda indirilemez" demektedir. Ikinci g& ...

Bu İçeriği Görüntülemek İçin Giriş Yapmanız Gerekmektedir.

YAZARIN DİĞER YAZILARI